0
  • DE
  • EN
  • FR
  • Internationale Datenbank und Galerie für Ingenieurbauwerke

Anzeige

Przyczyny wyburzenia wieży warzywno-ogrodniczej Othmara Ruthnera w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie – utracone dziedzictwo innowacji technicznej

Autor(en): (Politechnika Opolska)
Medium: Fachartikel
Sprache(n): Polnisch
Veröffentlicht in: Builder, , n. 12, v. 293
Seite(n): 32-35
DOI: 10.5604/01.3001.0015.4807
Abstrakt:

Celem niniejszego artykułu jest analiza i ocena przyczyny wyburzenia w połowie lat 80. XX wieku obiektu autorstwa austriackiego konstruktora oraz wynalazcy Othmara Ruthnera. „Turmgewachshaus” jako system linii produkcyjnej fabryki świeżych warzyw i owoców został opracowany w najbardziej znanej formie przez Othmara Ruthnera w jego pracowni Ruthner Industrieanlagen fur Pflanzenbau G.m.b.H. Łączył w sobie najnowszą podówczas technologię hydroponiczną, umożliwiającą uprawę bezglebową, z technologią w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej, którą w amerykańskich publikacjach na ten temat porównywano, nie bez przyczyny, z linią produkcyjną General Motors. Jeden z przykładów tego typu innowacyjnej realizacji znajdował się na terenie Polski, w wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie Park Śląski) w Chorzowie. Sam fenomen obiektu chorzowskiej farmy wieżowej, jako przykładu dziedzictwa architektonicznego Górnego Śląska niezwiązanego z tradycją przemysłu ciężkiego i wydobywczego, stanowi przyczynek do szerszej dyskusji na temat dziedzictwa architektonicznego tworzonego przez obiekty o funkcjach pomijanych dotychczas w badaniach nad historią architektury. Analiza przyczyn wyburzenia tego obiektu staje się istotna dla oceny możliwości realizacyjnych innych farm wertykalnych w przyszłości, stanowiąc w rzeczywistości zbiór czynników mogących przyczynić się do porażki nowo realizowanych obiektów miejskiego rolnictwa.

Structurae kann Ihnen derzeit diese Veröffentlichung nicht im Volltext zur Verfügung stellen. Der Volltext ist beim Verlag erhältlich über die DOI: 10.5604/01.3001.0015.4807.
  • Über diese
    Datenseite
  • Reference-ID
    10704720
  • Veröffentlicht am:
    19.02.2023
  • Geändert am:
    21.03.2023
 
Structurae kooperiert mit
International Association for Bridge and Structural Engineering (IABSE)
e-mosty Magazine
e-BrIM Magazine